Marzeniem każdego właściciela przedsiębiorstwa rodzinnego jest jego zabezpieczanie dla przyszłych pokoleń. Średni czas istnienia firmy rodzinnej na świecie to 24 lata. Większość polskich firm wchodzi zatem w okres przekazywania ich własności i zarządzania kolejnym pokoleniom.
Co w tej sytuacji mogą zrobić właściciele firmy rodzinnej? Jakie mają opcje?
Otóż mogą…
- przygotować firmę i rodzinę do sukcesji, w tym zwłaszcza w kolejnych pokoleniach,
- przygotować dzieci do przejęcia władzy, a następnie ją przekazać,
- zatrudnić i związać z firmą zewnętrznych menadżerów,
- sprzedać lub zlikwidować biznes,
Mogą również nie robić nic. Wybór opcji należy do nich.
Większość polskich właścicieli nie podejmuje jakichkolwiek działań lub udaje, że już przeprowadziła proces sukcesji!
Widzimy coraz więcej nieumiejętnego i nieprzemyślanego podejścia do tematu.
Budowanie firmy wielopokoleniowej, to nie przekazanie władzy ani majątku (potocznie zwane spadkobraniem, a czasami wzniośle sukcesją biznesu) …to cały proces. Jeśli zostanie on źle zaplanowany oznacza to katastrofę.
Mamy też co raz więcej nestorów, którzy twierdzą, że oni już udaną sukcesję przeprowadzili (bo przekazali lub wydaje im się, że przekazali dzieciom zarządzanie przedsiębiorstwem rodzinnym). Mamy również pseudodoradców, którzy poczuli potrzebę rynkową, więc próbują sprzedawać swoje usługi, nie będąc do tego przygotowanym.
Tymczasem budowa firmy dla pokoleń może zakończyć się sukcesem, jeżeli był to zaplanowany z dużym wyprzedzeniem i dokładnie przemyślany proces. Wymaga on zaangażowania nie tylko profesjonalnych doradców rozumiejących potrzeby rodziny i jej przedsiębiorstwa, ale także wszystkich członków rodziny, w tym zwłaszcza potencjalnych sukcesorów.
Musimy pamiętać, iż łatwiej jest sprzedać biznes niż przygotować przedsiębiorstwo i rodzinne do sukcesji wielopokoleniowej. Właśnie ze względu na skomplikowanie procesów sukcesyjnych wiele rodzinnych ich po prostu nie podejmuje.
Jednak nawet sprzedanie firmy nie oznacza, że zostaje rozwiązany problem sukcesji. Trzeba dalej planować pomnażanie majątku rodzinnego, czyli funkcjonowanie przedsiębiorstwa rodzinnego. A na to… NIGDY NIE JEST ZA WCZEŚNIE!