Średni czas istnienia firmy rodzinnej na świecie wynosi mniej więcej 24 lata. Tymczasem wiele polskich firm powstało na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To znaczy, że są czy raczej powinny być, w trakcie procesu transferu pokoleniowego.
Jest to jednocześnie pierwsza tego typu zmiana pokoleniowa właścicieli majątku od czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wtedy jednak zasady sukcesji były prostsze, bowiem ordynację szlachecką otrzymywał, co do zasady, najstarszy syn. Dzisiaj taki transfer jest bardziej skomplikowany, zarówno pod względem rozwiązań prawnych, jak i pod względem psychologicznym.
Polskie przepisy spadkowe znacznie utrudniają swobodne kształtowanie zasad budowania firmy wielopokoleniowej. Samo dziedziczenie poszczególnych składników majątku rodzinnego, nie ma wiele wspólnego z uporządkowanym procesem transferu, a także nie służy budowie rodzinnego przedsiębiorstwa na pokolenia.
Ponadto mamy zbyt małe doświadczenie w takich procesach, aby eksperymentować i uczyć się na własnych błędach. Warto w tym zakresie skorzystać z doświadczonych doradców firm rodzinnych, którzy pomogą ułożyć ład rodzinny, a także dopasować instrumenty prawne, celem budowania firmy na pokolenia. Proces ten należy jednak rozpocząć jak najszybciej, nie w momencie, kiedy założyciel firmy staje już przed koniecznością dokonania odpowiednich rozporządzeń.