Budując dla pokoleń. Nie pozwól, by Twój sukces
zniszczył Twoją firmę i rodzinę.

Doradca Firm Rodzinnych

Dlaczego w Polsce potrzebne są fundacje prywatne?

lip 21, 2020 | Fundacja Rodzinna

BUDOWANIE FIRMY NA POKOLENIA TO NIE SUKCESJA BIZNESU.

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wprowadziła dla polskich przedsiębiorców rozwiązania, które mają ułatwić spadkobranie prowadzonego biznesu. Jest to jednak mechanizm dotyczący jedynie jednoosobowych przedsiębiorstw osób fizycznych. W dodatku ma zapewnić przetrwanie przedsiębiorstwa rodzinnego, które nie zostało przygotowane do transferu pokoleniowego.

Dlatego należy zwrócić uwagę na konieczność, nie tyle wprowadzania regulacji dostosowanych do konkretnych form działalności, ile na narastającą potrzebę przygotowania kompleksowych rozwiązań prawnych dla transferów pokoleniowych .

DLA BUDOWANIA FIRMY NA POKOLENIA KONIECZNE JEST ZAŁOŻENIE FUNDACJI RODZINNEJ.

Inne rozwiązania są tylko iluzoryczne, bardzo rzadko zapewniają firmie możliwość przetrwania przez kolejne dekady.

Największym hamulcowym procesu legislacyjnego dotyczącego ustanowienia fundacji rodzinnych w Polsce jest Ministerstwo Finansów, które nie rozumie sensu tworzenia tej nowej instytucji. Ponadto obawy mogą budzić proponowane rozwiązania w zakresie zachowku, które nie zapewnią integralności przedsiębiorstwa rodzinnego w kolejnych pokoleniach. Jeżeli szybko nie zostanie uchwalona odpowiednia ustawa, polskim przedsiębiorcom pozostanie korzystanie z rozwiązań zagranicznych.

Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w artykule mojego autorstwa opublikowanym na łamach dziennika „Rzeczpospolita”

Ostatnie wpisy: