Budując dla pokoleń. Nie pozwól, by Twój sukces
zniszczył Twoją firmę i rodzinę.

Doradca Firm Rodzinnych

Rodzinne fundusze inwestycyjne.

lis 5, 2019 | Struktura przedsiębiorstwa rodzinnego

Polskie regulacje nie dopuszczają zakładania fundacji na cele prywatne, dlatego zmuszeni jesteśmy korzystać z rozwiązań zagranicznych. Lukę w tym zakresie mogą w pewien (niepełny) sposób wypełniać Fundusze Inwestycyjne Zamknięte Aktywów Niepublicznych (FIZAN lub Fundusz).

FIZAN – Fundusze Inwestycyjne Zamknięte Aktywów Niepublicznych

Są to podmioty działające w oparciu o przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych.

FIZAN to szczególny typ funduszu, którego przedmiotem jest inwestowanie w aktywa niepubliczne. Rolę takich aktywów mogą pełnić:

  • zarówno określone typy papierów wartościowych (udziały, akcje),
  • jak i środki trwałe (nieruchomości, statki powietrzne).

Innymi słowy, FIZAN może stać się skutecznym wehikułem skupiającym „pod sobą” różnego typu aktywa. W efekcie, Nestor zamiast posiadać rozproszony majątek podlegający odrębnemu dziedziczeniu ma możliwość dysponowania pełnią zlokalizowanych w FIZAN aktywów, jako uczestnik funduszu.

Przekazując udziały (akcje) Nestor sprawia, że to fundusz staje się ich właścicielem. Dziedziczeniu nie podlegają już poszczególne aktywa, lecz jedynie certyfikaty inwestycyjne dające prawo kontroli nad zgromadzonym w Funduszu majątkiem. Zaletą tego rozwiązania jest także brak odpowiedzialności osobistej uczestników Funduszu za jego zobowiązania. Na podstawie powyższej regulacji osiągnięty zostaje efekt ochrony majątku prywatnego, zarówno Nestora, jak i przyszłego sukcesora w sytuacji przekazania certyfikatów.

Jednocześnie FIZAN może być optymalną formą dla prowadzenia zdywersyfikowanej działalności inwestycyjnej rodziny. Pozwala także na nabywanie udziałów (akcji), nawet mniejszościowych pakietów, innych przedsiębiorstw działających w zróżnicowanych branżach.

Należy jednak podkreślić, iż idealna struktura zakłada powołanie fundacji prywatnej, będącej właścicielem FIZAN-u.