Jednym z koniecznych działań, mających na celu przygotowanie przedsiębiorstwa rodzinnego do transferu pokoleniowego, jest odpowiednie ustrukturyzowanie form prawnych prowadzonych biznesów. Niemożliwym jest bowiem sprawne przekazanie firmy prowadzonej w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej.
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym zawiera wiele niedoskonałości, a przede wszystkim uniemożliwia kontynuowanie przedsiębiorstwa przez kilku spadkobierców. Ponadto w budowaniu firmy wielopokoleniowej nie chodzi tylko o prosty transfer majątku.
Przekształcenia działalności gospodarczej, a także transfery praw do firm rodzinnych, są to procesy skomplikowane. Oczywiście z problemami prawnymi można sobie poradzić korzystając z pomocy prawnej. Jednak odpowiednie planowanie podatkowe wymaga także uwzględniania aspektów podatkowych. Nawet najlepszy specjalista z prawa handlowego może narazić firmę rodzinną na poważne ryzyko podatkowe. Jest to szczególnie istotne w kontekście agresywnej administracji podatkowej, która potrafi każde działanie określić, jako zmierzające do unikania opodatkowania. A w takiej sytuacji sankcje podatkowe mogą zachwiać fundamenty rodzinnego biznesu.
Dodatkowo procesy restrukturyzacyjne powinny być wynikiem przyjętej strategii budowy firmy wielopokoleniowej, określonej w Konstytucji rodzinnej. Winna określać formę prawną przedsiębiorstw rodzinnych, a także ich właścicieli, bądź zasady zarządzania majątkiem poprzez fundację rodzinną.
Dlatego już proces restrukturyzacji firm rodzinnych wymaga zaangażowania profesjonalnego zespołu z dużym doświadczeniem. Pozwoli to nie tylko na optymalizację form działalności gospodarczej, ale przede wszystkim na unikniecie zbędnego ryzyka podatkowego.