Zazwyczaj marzeniem właściciela przedsiębiorstwa rodzinnego jest zabezpieczanie go dla przyszłych pokoleń. Zwykle jego oczekiwania obejmują w perspektywie co najwyżej następne pokolenie. Większość właścicieli przyjmuje w sposób zupełnie naturalny, wręcz paternalistyczny, że dzieci przejmą własność, ale najczęściej i zarządzanie firmą rodzinną. Tymczasem jest to najtrudniejsza forma zabezpieczenia majątku przedsiębiorstwa rodzinnego na pokolenia.
Dlatego punktem wyjścia jest zrozumienie możliwych opcji i zastanowienie się, które z nich są odpowiednie w sytuacji danej rodziny. Przedstawię je w kolejności od najtrudniejszej do najłatwiejszej.
Opcje właścicieli firm rodzinnych:
- przygotować firmę i rodzinę do transferu pokoleniowego, zwłaszcza w kolejnych pokoleniach;
- przygotować dzieci do przejęcia władzy, a następnie ją przekazać;
- zatrudnić i związać z firmą zewnętrznych menadżerów;
- sprzedać lub zlikwidować biznes;
- nie robić nic.
Poza opcją niepodejmowania jakichkolwiek działań, która jest najbardziej niebezpieczna, kolejną jest sprzedaż lub zlikwidowanie firmy. Ponadto interesująca wydaje się opcja połączenia z inną firmą. Posiadanie, nawet mniejszościowego, pakietu w dużym holdingu może być ciekawym zabezpieczeniem wartości posiadanego biznesu. Oczywiście wymaga to zabezpieczenia interesów rodziny w trakcie tego procesu, jak i ich praw, zwłaszcza jako mniejszościowych akcjonariuszy.
polecam wywiad dotyczący procesu transakcyjnego M&A w firmach rodzinnych