Budując dla pokoleń. Nie pozwól, by Twój sukces
zniszczył Twoją firmę i rodzinę.

Doradca Firm Rodzinnych

Niezależne doradztwo Family Office?

paź 13, 2019 | Family Office

Organizacje typu Family Office pojawiały się już prawie 100 lat temu, na początku w Stanach Zjednoczonych. Współcześnie co raz więcej właścicieli majątków oraz firm rodzinnych jest zainteresowanych, zwłaszcza tańszymi Multi-Family Office (świadczące usługi dla więcej niż jednej rodziny).

Przyczyn jest wiele, ale warto pamiętać o rozczarowaniu usługami instytucji finansowych, w tym także niezadowolenia z usług private bankingu. Jednak najistotniejsze znaczenia ma rosnąca świadomość niezbędności otrzymywania kompleksowych usług dla rodziny, które będą dostarczane przez jedną organizację.

We współczesnym świecie usług dla firm rodzinnych i ich właścicieli następuje podział ról. Banki oraz inne instytucje finansowe stają się posiadaczem aktywów, zapewniają finansowanie niektórych projektów. Doradztwo natomiast jest wykonywane przez niezależnych doradców. W tym kontekście istotna jest niezależność doradcy rodzinnego. Może on pobierać opłaty za swoje usługi, również w zakresie doradztwa inwestycyjnego, wyłącznie od rodziny. Sytuacje, gdy prowizja jest pobierana od obydwu stron jest niedopuszczalna, bowiem zwykle prowadzić będzie do decyzji inwestycyjnych mniej korzystnych dla inwestującej rodziny.

Przy czym możemy mieć do czynienia tylko z Niezależnym Doradcą Inwestycyjnym, albo szerszym zakres usług oferowanym przez Family Office. W sferze inwestycyjnej, w obydwu wypadkach aktywa są dale trzymane w bankach, ale decyzje są podejmowane z udziałem niezależnych doradców, skupionych wyłącznie na interesie swoich klientów w długiej perspektywie czasu. Najlepiej gdy opłaty nie będą uzależnione od wyników, bowiem w przypadku przedsiębiorstwa rodzinnego nie chodzi o maksymalizację zysków, zwłaszcza w krótkiej perspektywie inwestycyjnej. Głównym motywem powinno być zabezpieczenie wartości majątku rodzinnego z jego stałym zrównoważonym wzrostem. 

Ostatnie wpisy: